Dla upowszechnienia wiedzy o metodach internowania działaczy opozycji solidarnościowej w stanie wojennym pod pozorem ćwiczeń wojskowych, w porozumieniu z Delegaturą IPN w Bydgoszczy, autorami wystawy „I nazywali to Wojskiem Polskim …! Eksponowaliśmy ją w różnych instytucjach na terenie Polski, przede wszystkim w regionach skąd rekrutowali się internowani.
Olsztyn
W porozumieniu i korzystając z przychylności Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w dniu 07.02.2023 wystawę eksponowaliśmy przy obecności Pana Wicewojewody, przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” oraz delegacji szkół mundurowych w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Krótkie refleksje o represjach stanu wojennego wygłosili: historyk delegatury IPN w Olsztynie, Andrzej Jaroszek oraz przewodniczący SOI „CHEŁMINIACY 1982”, Andrzej Adamczyk.
Kielce
W dniach 13.03 – 08.05.2023 korzystając z usług Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach i przychylności jej dyrektora, Sylwestra Kasprzyka wystawę eksponowaliśmy w: Kielcach, Busku Zdroju, Pińczowie, Kazimierzy Wielkiej, Jędrzejowie, Włoszczowej, Końskich. Wśród uczestników wernisaży byli: Pan Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Posłowie i Senatorowie RP, dyrektorzy placówek Biblioteki, włodarze samorządowi, licznie zgromadzona młodzież szkolna. Wykłady prowadziła historyk z Delegatury IPN w Kielcach, dr Marzena Grosicka, z ramienia byłych internowanych: Andrzej Adamczyk, Jan Gwizdak, Leszek Jaranowski, Witold Amiłowski.
Gdańsk
W dniach 25.04- 21.06.2023 wystawa była eksponowana w gdańskich szkołach mundurowych: Liceum Ogólnokształcące Mundurowe „Spartakus” oraz Liceum Ogólnokształcące CN-B „Feniks”. W obu przypadkach odbyły się tzw. godziny z historią prowadzone przez: Andrzeja Adamczyka i Zbigniewa Szewczyka.
Łódź
Pani Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska po zapoznaniu się z historią internowania działaczy podziemnych struktur Solidarności w stanie wojennym pod pozorem ćwiczeń wojskowych zgodziła się na eksponowanie wystawy na terenie miejskich instytucji kultury: 6 września na terenie Fabryki Aktywności Miejskiej, a 9 października w Bibliotece „Czterech Kultur”. W obu przypadkach z udziałem młodzieży szkolnej, przedstawicieli IPN-u. Historię WOI przybliżali: Paweł Darnowski, Jerzy Nowicki, Witold Amiłowski.
Słupsk
Podobnie, Pani Prezydent Słupska, Krystyna Danilecka-Wojewódzka na terenie Urzędu Miejskiego w Słupsku udostępniła prezentację wystawy w dniu 23 października w obecności byłych internowanych, przy licznym udziale młodzieży oraz aktywnym uczestnictwie mediów. 4 listopada wystawa została przeniesiona do Liceum Ogólnokształcącego w Redzikowie gdzie odbyła się konferencja z udziałem słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykład prowadzili: Andrzej Adamczyk i Dariusz Bolewski.
Skarżysko Kamienna
Wystrzałem armatnim i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, rozpoczęło się świętowanie 105 – rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego.
Jak co roku na wspólnym świętowaniu gości witał Pan Grzegorz Bień Dyrektor Muzeum wręczając kotylion w barwach narodowych.
Wystawa „I nazywali to Wojskiem Polskim…!”, przygotowana przez dr Kamilę Churską-Wołoszczak, dr Katarzynę Maniewską oraz Piotra Wiejaka – pracowników Delegatury IPN w Bydgoszczy która wpisuje się w obchody 40 – lecie utworzenia Wojskowych Obozów Internowania dzięki staraniom Stowarzyszenia Osób Internowanych „CHEŁMINIACY 1982” zagościła w murach muzeum w Rejowie.
Gości wernisażu przywitał Dyrektor Muzeum, głos w imieniu bohaterów tych ponurych czasów zabrał Jan Kędracki – Chełm, przybliżając ten czas i przeżycia z nim związane. Na otwarciu, obok niego obecni byli Ryszard Sztando – Czerwony Bór, Zbigniew Gruca, Andrzej Sarba, Jan Gwizdak – Budowo, Artur Rutkowski i Jan Werpulewski – Chełm, Kazimierz Ozan – Czarne. O pamięci ich wkładu w polską demokrację zapewnił zastępca prezydenta miasta Krzysztof Myszka. Wśród gości wernisażu byli też dyrektorzy skarżyskich jednostek Grażyna Majewska – Miejskie Centrum Kultury i Iwona Kowaleska – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. Wydział Edukacji Urzędu Miasta reprezentowała jego naczelnik Aneta Ferencz.
Wystawie towarzyszyła prezentacja makiet budynków z ulicy Staffa w Skarżysku, którą na zamówienie Muzeum wykonała grupa rctank.pl. Pamiątkę po obchodach 100 – lecia „grodu kolejarzy” oglądać będzie można w placówce z ul. Słonecznej. Grupa rctank.pl przywiozła ze sobą na tegoroczne obchody odzyskania niepodległości zdalnie sterowane modele pojazdów bojowych, m.in. z okresu 20 – lecia międzywojennego.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Historycznego „Grot” Oddział Powstańczy 1963, członkowie grupy prezentowali broń, mundury i wyposażenie z okresu Powstania Styczniowego w 160 – rocznicę jego wybuchu. Rekonstruktorzy i muzealnicy w trakcie spotkania zapalili znicze pod pobliskim leśnym pomnikiem ku czci powstańców.
Członkowie grupy „Tylko klasykiem”, kończąc sezon prezentowali swoje pojazdy rodem z PRL – u i nie tylko, byli wielką atrakcją i przyczynkiem do wspomnień i wzruszeń nad upływającym czasem zajmując znaczną część muzealnego placu.
Zgodnie z tradycją, każdy mógł zwiedzać wystawy plenerowe sprzętu wojskowego który znajduje się w Muzeum im. Orła Białego słuchając w tle muzyki która zabrzmiała na skarżyskim Rejowie.
W takiej to oto atmosferze i klimacie gdzie historia styka się teraźniejszością prezentowaliśmy Wystawę „ I nazywali to Wojskiem Polskim…”. Ten prosty zwyczaj wypełniony jest wieloma znaczeniami. Gdzie w jednym miejscu dzięki muzealnikom spotkali się, świadkowie zdarzeń z przed lat, rekonstruktorzy i osoby które chcą poznać historię, w tak podniosłym i miłym nastroju wspólnie spędziliśmy dzień w gronie przyjaciół.
Piotrków Trybunalski
16 listopada wystawa na zaproszenie rektora dr hab. Dariusza Roguta gościła w murach Akademii Piotrkowskiej. Wystawę prezentowano w obecności władz uczelni, przedstawicieli władz samorządowych oraz bardzo licznej reprezentacji szkół średnich z terenu Piotrkowa z kuratorem na czele. Uroczystość prowadziła Milena Bykowska, dyrektor biura rektora. Prelekcję wygłosił przedstawiciel delegatury Łódzkiego Kuratorium Oświaty, problematykę represji wobec opozycji demokratycznej w stanie wojennym ze szczególnym uwzględnieniem Wojskowych Obozów Internowania przybliżyli: Paweł Darnowski, Jerzy Nowicki i Witold Amiłowski.
Wystawy „Solidarność do wojska”
Problematyka internowania działaczy podziemnych struktur Solidarności pod pozorem ćwiczeń wojskowych dotarła również do władz krajowych NSZZ „Solidarność”. Afiliowany przy Komisji Krajowej Instytut Dziedzictwa Solidarności włączył się w upowszechnianie wiedzy o tej wyjątkowo dokuczliwej a niemal doskonale zamaskowanej represji wykonując własną wersję wystawy o Wojskowych Obozach Internowania.
Wystawa była prezentowana:
– 17 marca w Katolickim Centrum Kultury w Jarosławiu,
– 27 września Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce,
– 13 grudnia w Centrum Historii zajezdnia we Wrocławiu.
Wernisaże odbywały się przy obecności przedstawicieli struktur NSZZ „Solidarność”, władz samorządowych i licznym udziale młodzieży szkolnej. Tematyczne prelekcje wygłaszali historycy IPN oraz z ramienia SOI „CHEŁMINIACY 1982” Andrzej Adamczyk oraz Leszek Jaranowski internowany w Czerwonym Borze.