Z okazji 10-lecia istnienia odbyło się w Chełmnie uroczyste spotkanie, na które wystosowano wyjątkowe zaproszenie.
Dzięki współpracy z Dyrektorem Poczty Polskiej w Bydgoszczy Karolem Górskim oraz Regionalnym Koordynatorem ds. Filatelistyki Waldemarem Kawińskim wydano okolicznościowy znaczek, pocztówkę oraz zorganizowano „Pocztę Specjalną Internowanych”, która pracowała w trakcie całej uroczystości i transportowana była wojskowym Hankerem – poczta obozowa.
Rozpoczęcie uroczystości nastąpiło pod pomnikiem Wdzięczności i Solidarności. Krótkie przemówienie wygłosił Przewodniczący Stowarzyszenia Tadeusz Antkowiak. Podkreślił głównie odwagę mieszkańców Chełmna, którzy odważyli się pomagać w trudnym okresie stanu wojennego. Stowarzyszenie nie zapomniało o tych ludziach, odznaczeni zostali wysokimi odznaczeniami państwowymi.
Następnie odczytany został okolicznościowy list skierowanych do członków Stowarzyszenia przez Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego pana Piotra Całbeckiego, który napisał:
Na zakończenie pierwszej części spotkania delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Wdzięczności i Solidarności.
Druga część spotkania odbyła się na poligonie wodnym Kępa Panieńska, gdzie od 5.11.1982 do 2.02.1983 r. przetrzymywani byli internowani.
Obchody na poligonie rozpoczęła msza św. polowa odprawiona przez ks. Kapelana ppłk. Piotra Wszelakiego, który wygłosił wzruszającą homilia oraz odczytał list skierowany do uczestników mszy przez bp. Józefa Guzdka Biskupa Polowego Wojska Polskiego – list Biskupa.
W dalszej części spotkania o historii powstania Stowarzyszenia mówili Przewodniczący Stowarzyszenia Tadeusz Antkowiak, prokurator IPN Mieczysław Góra i wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński. Po ich wystąpieniach list okolicznościowy odczytał przedstawiciel Wojewody Kujawsko–Pomorskiego pan Jacek Tarczewski – list Wojewody.
Odtworzonymi elementami obozu internowania był krzyż brzozowy wykopany przez internowanych w środku obozu wieczorem 1.12.1982 r. oraz labirynt postawiony przez władze obozu w nocy z 18 na 19 listopada 1982, w którym zmuszano głodujących internowanych do przyjęcia pożywienia. Labirynt miał na celu odseparowanie od siebie Internowanych.
Spotkanie zakończyła tradycyjna grochówka.